Chcete vyskúšať stredomorskú diétu? Toto by ste mali pri nej dodržiavať!

Stredomorská diéta nie je len taký módny výstrelok alebo drastická diéta, pri ktorej nemôžete jesť takmer nič. Práve naopak! Táto diéta je doporučovaná špecialistami a nemusíte sa pri nej nejako extra obmedzovať. Stačí, aby ste sa naučili stravovať trošku iným štýlom. O čo pri stredomorskej diéte ide a čo by ste pri nej mali dodržiavať? 

Chcete vyskúšať stredomorskú diétu? Toto by ste mali pri nej dodržiavať!
Chcete vyskúšať stredomorskú diétu? Toto by ste mali pri nej dodržiavať! (Foto: pixabay.com)

Čo by ste mali pri diéte dodržiavať

Stredomorská diéta nie je ani tak považovaná za diétu, pretože oproti tým ostatným druhom diét, napríklad džúsová alebo bielkovinová, nie je tak drastická a v podstate sa nemusíte zrieknuť až tak veľa vecí. Je to v podstate taký životný štýl, ktorého sa držia ľudia v prímorských krajinách na juhu Európy. Čo by ste pri tejto diéte ale mali dodržiavať?

  • zaraďte do svojho jedálnička veľa ovocia,  zeleniny, semiačok, orechov, rýb, morských plodov, strukovín, celozrnných potravín a olivového oleja
  • naopak, čo možno bude pre vás ťažšie, no týchto potravín by ste sa mali zrieknuť, sú hydina, vajíčka, klasické slovenské syry a jogurt
  • čo si môžete dopriať, ale len zriedkavejšie, je červené mäso
  • nápoje, ktoré by pre vás mali byť základom sú, samozrejme, čistá voda, no vyhýbať sa nemusíte ani káve alebo čaju. Čo sa týka vína, tak pri stredomorskej diéte sa konzumácia vína obmedzuje, no pohár vína vám raz za čas neublíži.

No a ktorým potravinám by ste sa mali pri tejto diéte úplne vyhnúť alebo si ich dopriať len raz za čas? V stredomorskej strave sa kladie dôraz na čerstvosť surovín a aj na ich sezónnosť. Vyhýbajte sa teda hlavne potravinám s pridaným cukrom, čiže klasicky sladkostiam a sladeným nápojom. Vyhýbajte sa tiež rafinovaným rastlinným olejom, spracovaným druhom mäsa a potravinám z rafinovaného obilia.

Vzorový jedálniček na jeden deň stredomorskej diéty

Ak si neviete predstaviť, čo by ste si mali pri takejto stredomorskej diéte jesť alebo len potrebujete inšpirovať, tak máme pre vás pár príkladov jedál, ktoré si môžete uvariť. Na raňajky sú fajn napríklad omeleta so zeleninou alebo ovsená kaša s ovocím. Na obed si môžete uvariť napríklad pečenú zeleninu so syrom a olivovým olejom alebo lososa s ryžou a čerstvou zeleninou. No a večera môže zostať úplne jednoduchá, napríklad to môže byť iba šalát s mäsom alebo tuniakom, či grilovaný špíz s rôznymi druhmi zeleniny a mäsom.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!