Zbierate bylinky? V máji by ste určite nemali vynechať tieto!

Každá správna bylinkárka sa teší na jar, pretože práve vtedy začína sezóna byliniek. Aj keď bylinky nezbierate, vezmite si na najbližšiu prechádzku v lese alebo na lúke košík, prípadne papierové vrecúško. V nasledujúcom článku vám poradíme, čo by ste do nich mali nazbierať!

Zbierate bylinky? V máji by ste určite nemali vynechať tieto!
(zdroj: unsplash.com)

Na ženské záležitosti

Májovou bylinkou je napríklad alchemilka obyčajná. Nájdete ju na vlhkých lúkach, popri potokoch, vrátane horských oblastí. Zbiera sa kvitnúca vňať, ale pokojne aj prízemné lístky. Je to silný bojovník pri kožných chorobách a už nejednej žene alchemilka pomohla pri ženských chorobách. Uľahčuje menopauzu a dokáže dokonca uľahčiť pôrod tým, že posilňuje maternicu. Pri menštruačných bolestiach z nej napríklad stačí urobiť zápar – stačí vám liter horúcej vody a hrsť sušenej vňate. Vylúhujte aspoň 15 minút a pri ťažkostiach popíjajte aj trikrát denne.

Obklady pomôžu vašej koži

Ďatelina je síce považovaná za burinu, určite ju však preto netreba podceňovať. Vďaka obsahu silíc, trieslovín, vitamínov, minerálov, vlákniny a iných prospešných látok, má antiseptické a antibiotické účinky, odstraňuje plynatosť a upravuje stolicu, no dokáže aj zlepšiť kvalitu spánku. Jej veľkou výhodou je, že ju nájdete takmer všade – na poli, v záhrade aj na akejkoľvek lúke. Z ďateliny si môžete pripraviť aj čaj alebo odvar na rany, psoriázu, popáleniny či ekzémy. Odporúča sa aj obklad, napríklad na stvrdnuté prsné žľazy, furunkle či bércové vredy. Vyskúšať ich môžete aj pri vredoch.

Liečivá burina

Aj ďalšia z nami odporúčaných byliniek patrí medzi burinu. Šíri sa totiž rýchlosťou blesku, ale ak vás napríklad trápi bolestivá menštruácia, mali by ste za ňu byť vďačná. Práve kapsička pastierska totiž pre vás bude veľkým pomocníkom. Utlmí bolesti podbruška a zmierni príznaky menopauzy. Môžete ju použiť ako zápar, obklad alebo aj sedací kúpeľ. Má schopnosť prečistiť a podporiť funkciu obličiek, močových ciest a pečene. Obklady z nej môžete použiť na opuchy a rany. Počuli ste už o pakoste smradľavom? Aj keď jeho názov neznie príliš lákavo, je mimoriadne prospešný. Zbiera sa z neho kvitnúca vňať, ktorá obsahuje triesloviny a horčiny, veľmi dobré proti hnačke a s miernymi močopudnými účinkami. Čaj z neho síce neznesie pre jeho horkosť každý, ale rozhodne mu dajte šancu aspoň v podobe obkladu na rôzne opuchy, vredy, rany a bolestivé miesta. Pakost sa však neodporúča v tehotenstve.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!