Poranili ste si necht? Toto je prvá pomoc
Jedným z najbežnejších zranení býva, keď si pricvikneme prst do dverí, či zakopneme o roh postele alebo iného nábytku. Častokrát to končí odpadnutím nechtu. Ako teda poranený necht ošetriť tak, aby k tomuto nedošlo? Je to vôbec možné?
Skontrolujte prietok krvi
Na začiatku všetkého je správna starostlivosť o nechty. Nechty by ste si mali správne strihať a v prípade akéhokoľvek – väčšieho aj menšieho – zranenia okamžite ošetriť a nepodceňovať to.
Na poranený necht na nohe vám môže pomôcť napríklad antibiotická masť alebo teplý kúpeľ. Ak cítite bolesť, vezmite si analgetikum, ale ak bolesť aj prípadný opuch stále narastá, zvážte aj návštevu lekára. Necht totiž môže byť natrvalo poškodený, poprípade ste si mohli zlomiť kostičku v prste.
Ako prvé by ste sa po zranení nechtu mali uistiť, že v danej oblasti máte stále dobrý prietok krvi. Stlačte preto časť nechtu alebo prst, ktorý nie je zranený, a ak sa oblasť zmení na bielu a potom v priebehu niekoľkých sekúnd na ružovú, keď uvoľníte tlak, je všetko v poriadku.
Niekedy je návšteva lekára nevyhnutná
Ak je špička prsta modrá alebo príliš bledá, alebo v nej nemáte cit, je to jednoznačný dôvod na návštevu lekára. Väčšina zranení totiž poškodí miesto, z ktorého necht vyrastá, preto je veľmi dôležité mať sa na pozore a zachytiť zranenie v jeho začiatkoch.
V prípade poškodenia nechtového lôžka by ste si mali dôkladne preskúmať nechty, aby ste zistili, aké rozsiahle to poškodenie je. Ak modrina zasahuje cez 50 % nechtu, mala by sa krv dostať spod nechta preč, až potom sa pokúste necht zachrániť. Práve preto je dôležité navštíviť odborníka, ak sa to nedeje – lekár vytvorí malý otvor, cez ktorý krv odtečie.
Neriskujte ani vznik infekcie. Ak vám hrozí, že vám necht odpadne a nový už nenarastie, je naozaj na mieste dať si tú námahu vybrať sa na návštevu k lekárovi.
Najnebezpečnejšie bývajú zranené nechty na nohách
V prípade, že zranenie nechta nie je na pohľad až také vážne, je pár vecí, ktoré môžete urobiť v rámci prvej pomoci aj sami. V prvom rade uvoľnite postihnutú oblasť od tlaku a vyhýbajte sa podráždeniu nechtov, ktoré sa často deje používaním nevhodnej obuvi alebo príliš tesných ponožiek.
Na čerstvé zranenie je najlepšie aplikovať studený obklad, aby sa tak znížil opuch aj bolesť. Nebojte sa ani použitia spomínaných liekov proti bolesti – nakúpte ich v online lekárni výhodne a pohodlne vďaka tomu, že navštívite https://www.zlavovy-kod.sk/ alebo https://www.slevovy-kod.cz/.
Poškodený necht by sa určite nemal umývať pomocou mydla a vody, pretože tak doňho môžete dostať infekciu, ktorá je už dôvodom na návštevu lekára. Najmä na prsty na nohách si dávajte obzvlášť pozor, pretože poranené nechty môžu deformovať prst a ovplyvniť tak aj chôdzu, čo zasa vedie k ďalším problémom so zdravím.
Prevenciou proti zraneniam nechtov a nechtových lôžok môže byť udržiavanie hygieny nechtov, čiže ich pravidelné umývanie, aby sa za nimi nehromadili plesne a baktérie. Taktiež je dôležitá hygiena nástrojov, ktorými vaše nechty ošetrujete.
Pri dlhodobom kontakte s vodou (najmä čo sa rúk týka), je dobré nosiť ochranné prostriedky v podobe rukavíc.
Ak sa už zranenie udeje a necht vám hoci aj doslova visí na prste, nikdy ho sami neodtrhujte. Odpadne sám, alebo sa zranenie zrastie. Pri odpadnutí dbajte na to, aby miesto na rast nového nechtu neostávalo príliš suché. Môže to mať totiž vplyv na tvar nového nechtu.