Popôrodná depresia sa netýka len mamičiek – čo ak ju zažíva čerstvý otecko?

Medzi najnovšie civilizačné choroby sa už radia aj depresie. Postihujú viac, než 264 miliónov ľudí na celom svete a v neliečenej podobe môžu skončiť naozaj zle. Depresia má u každého iného príznaky a iné spúšťače – čoraz častejšie sa stretávame aj s popôrodnou depresiou, ktorá postihuje 10 až 15 % žien v období jedného roka po pôrode.

Popôrodná depresia sa netýka len mamičiek – čo ak ju zažíva čerstvý otecko?
(zdroj: unsplash.com)

Odsunutí na druhú koľaj

Hoci sa doposiaľ hovorilo o popôrodnej depresii iba v súvislosti so ženami, zistilo sa, že sa objavuje aj u novopečených oteckov. Nový prírastok v rodine totiž spúšťa hromadu silných emócií, s ktorými nie je také jednoduché sa vyrovnať. Hoci prevažne ide o emócie plné radosti a vzrušenia, často ich sprevádza aj strach a úzkosť, pretože sa zrazu náš život úplne mení. U mužov nie sú dôvodom spustenia popôrodnej depresie žiadne hormonálne zmeny, problém je skôr fakt, že žena venuje všetku svoju pozornosť novorodencovi. Zdravý vzťah odrazu prestáva fungovať – manželovi sa nedostáva toľko pozornosti, ako doteraz.

Depresia je tichá a nebezpečná

Podľa štúdií týmto typom depresie trpí až 10 % čerstvých otcov v období medzi prvým trimestrom svojej tehotnej partnerky a prvými narodeninami svojho dieťaťa. Náchylnejší sú údajne muži, ktorých partnerka tiež trpí depresiou. V takomto prípade je vždy najlepšie vyhľadať odbornú pomoc a nenechávať pocity dusiť sa v našom vnútri. Depresia u rodičov má totiž nielen negatívny vplyv na dieťatko, ale v extrémnych prípadoch môže viesť k samovražde, sebapoškodzovaniu či odmietaniu dieťaťa.

Partner pri pôrode nie je nevyhnutnosťou

Pod depresiu sa môže pripísať aj zážitok z pôrodu. Dnes je totiž moderné, že partner sprevádza partnerku ako morálna a fyzická podpora aj pri rodení, nie každý to však znáša dobre. Bezmocnosť v danej chvíli a neschopnosť pomôcť žene pri bolestiach ich môže poznačiť a vyvolať u nich depresívny stav. Je teda vhodné prítomnosť otecka pri pôrode vopred zvážiť. Popôrodná depresia sa u mužov najčastejšie prejavuje podráždenosťou až hnevom, agresivitou, úzkosťou či prebudenou závislosťou na alkohole, drogách alebo hazardných hrách. Existuje možnosť, ako sa takejto depresii vopred vyhnúť? Zdá sa, že áno, minimálne si môžete pomôcť prevenciou v podobe absolvovania rodičovských kurzov, ktoré pripravujú na pôrod aj rodičovstvo samotné.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!