Ako si spríjemniť víkend? Urobte si doma brunch!

Každý z nás by chcel aspoň raz za život zažiť víkend ako z filmu – raňajky do postele a podľa možnosti až do obeda. Takéto spojenie raňajok a obeda v jednom sa nazýva brunch (breakfast + lunch = brunch) a nie je to žiadna veda. V nasledujúcom článku nájdete niekoľko skvelých tipov, ako si pripraviť ten najlepší brunch a čo všetko naňho budete potrebovať!

Ako si spríjemniť víkend? Urobte si doma brunch!
(zdroj: unsplash.com)

Zamerajte sa na jednu tému

Brunch by sa mal podávať medzi desiatou hodinou predpoludním a druhou hodinou popoludní, čo ho predurčuje stať sa víkendovým jedlom, pretože málokto si môže počas všedného dňa dovoliť raňajkovať od desiatej do druhej. Zorganizovať si ho môžete vo dvojici ako prekvapenie pre svoju polovičku, ale oveľa zábavnejší a čarovnejší býva vo väčšom počte, ak pozvete aj priateľov. Keďže samotná podstata brunchu je, že je to spojenie raňajok a obeda, základom je vybaviť sa hromadou jedla, a to doslova. Pre brunch sú totiž typické viaceré chody, či už studených, alebo teplých jedál. Fantázii sa medze nekladú, ale ak vám práve vypla, pokúsime sa vás v nasledujúcich riadkoch inšpirovať. V prvom rade si skúste určiť tému: bude to typický slovenský brunch, alebo naopak zameraný na nejakú inú krajinu? Ak sa napríklad rozhodnete pre francúzsku kuchyňu, je jasné, že na stole by nemali chýbať croissanty, bagety, palacinky na rôzne spôsoby a lievance. Talianska kuchyňa nemusí byť iba pizza (aj keď tá je zlatý stred, ktorý chutí každému – najlepšiu pizzu v Bratislave nájdete napríklad tu), ale aj špeciálne sladká pečivá ako bomba, ciambella, maritozzo alebo cornetto. Čokoľvek, čo vám doma práve chýba, alebo ste ani nikdy nemali, si môžete pohodlne objednať aj donáškou a využiť pri tom zľavový kód Wolt.

Alkohol sa na brunch veľmi nehodí

Ešte predtým, než sa rozhodnete urobiť si doma víkendový brunch, premyslite si organizáciu prípravy jedál. Keďže podstatou je spomínaná hromada jedál, príprava zaberie dosť veľa času. Ak sa z nej nechcete zblázniť, dohodnite sa s priateľmi alebo príbuznými na výpomoci. Ak sa predsa len chcete do všetko pustiť sami, vyhraďte si na to dostatok času. Pri vymýšľaní jedál buďte kreatívni, neostaňte len pri obložených misách a varených vajíčkach. Skúste napríklad pripraviť vajíčka na rôzne spôsoby, od tých klasických varených až po stratené alebo ruské. Stavte aj na rôzne druhy pečiva, pretože čím viac hostí budete mať, tým viac rôznych preferencií sa na vašom brunchi objaví. Dajte si pozor aj na rôzne potravinové intolerancie a ak ste sa rozhodli podávať napríklad jogurty, majte ich pripravené aj v bezlaktózovej verzii. Nezabudnite ani na nápoje – voda, káva, čaje a džúsy sa na brunch hodia. Kreativitu môžete opäť použiť pri príprave domácich limonád a ak máte chuť aj na alkohol, hodí sa pivo alebo miešané nápoje s proseccom, či samotné prosecco. Alkoholické nápoje ako také však nie sú pre brunch úplné typické, keďže ide len o skorú poobednú udalosť. Pokiaľ má však brunch predchádzať nejakej oslave alebo špeciálnej udalosti, môžete urobiť výnimku.

Nielen jedlom je človek (na brunchi) živý

Brunch si najlepšie vychutnáte v kruhu priateľov a známych. Môže to byť príležitosť nielen dobre sa najesť, ale aj socializovať. Pripravte si k brunchu aj nejaký program, napríklad v podobe hrania spoločenských hier, počúvania dobrej hudby alebo iných aktivít na utužovanie vzťahov. Pokojne sa môžete so zúčastnenými dohodnúť, aby každý z nich priniesol nejaké jedlo a z vášho brunchu sa tak môže stať ochutnávka rôznych kuchýň, ktorá skončí vymieňaním receptov a diskusiou o jedle. Brunch môžete zorganizovať na špeciálnu udalosť, napríklad na Deň matiek, niekoho narodeniny alebo rozlúčku so slobodou. V takom prípade nezabudnite ani na výzdobu a pripravte nielen pastvu pre žalúdok, ale aj pastvu pre oči. Aj to, ako jedlo naaranžujete, hrá veľkú úlohu. Nebojte sa farebných tanierikov a obrúskov, balónov či konfiet. Brunch by mal byť špeciálnou a výnimočnou udalosťou, ktorá bude malou oslavou bez ohľadu na to, či máte čo oslavovať alebo nie.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!